Yazılım geliştirirken performansımı ölçmek ve artırmak icin kullandıklarım. (RescueTime ve ColdTurkey içerir)

Bilgisayar başında çalışmak çok dikkat dağıtıcı bir eylem. Facebook, Twitter, 9gag, alişveriş siteleri bir tık uzağınızda. Kendinizi ‘arif’in manchester’a attığı gol’ de bulmanız çok olası. Aynı zamanda ölçmediğiniz şeyi iyileştiremezsiniz.

RescueTime (Free & Premium paketi mevcut) RecueTime.com

RescueTime size bilgisayar ve telefon başında iken ne yaptığınızı kayıt altına alma imkanı tanır. Bu kayıt sadece sizin içindir. Patron tarafından kurulan/kurulacak bir çalışan takip sistemi değildir. Otomatik olarak sizden hiç bir girdi sağlamadan ne ile ne kadar zaman geçirdiğinizi ve bunun ne kadarının dikkat dağıtıcı ne kadarının verimli olduğunu ölçme imkanı sağlar. Ön tanımlı taglerı ile bunu otomatik yapar. Bazı custom web adreslerinde (örneğin selfhosted jira) sizin onu productive veya distractive diye işaretleniz gerekir ancak coğu durumda otonomdur.

Tahmin edebileceğiniz gibi sabahları verimlilik düşük , yemek sonrası ve 15:00 de (distractive) dikkat dağınıklığı fazla

Aynı zamanda aylık, haftalık raporlar da mevcut.

Mobil versionu da mevcut.

Kaynak: RescueTime.com

Cold Turkey (Free & premium paketi mevcut) getColdTurkey.com

Anlamı (soğuk hindi değil tabi) . “(deyim) (argo) sigara, esrar gibi bir şeyden mahrum kalma; “
Kaynak: https://www.seslisozluk.net/Cold%20Turkey-nedir-ne-demek/

İşlevi belirli uygulama ve (çoğunlukla) sitelerin belirli süre için engellenmesi. Ben örneğin önümdeki iki saat odaklanmak istiyor ve sürekli kendimi distractive şeylerde buluyorsam. O anlarda coldTurkey açıyorum ve bir süre belirliyorum. O süre içerisinde uygulamayı silseniz dahi ilgili sitelere giremiyorsunuz. Tabi amaç bunu kırmaya çalışmaktan ziyade kendiniz kontrol etmek olduğu için zaten uyarıyı görünce el alışkanlığı ile girdiğinizi fark edip hemen kapatıyorsunuz.

Engelli bir adrese engellediğiniz süre içinde girerseniz böyle bir ekran sizi karşılıyor.

Takım arkadaşlarının bölmesini engellemek.

Özellikle ofiste çalışan arkadaşlar bunu sıkça yaşıyorlardır. Bir takım arkadaşımızın gelip işle ilgili soru sorması veya molaya çağırması. Açıkcası bunun için bir program yok. Bir arkadaşımızın gelip yardım istemesi veya çaya çağırması da normaldir. Ancak bazı zamanlar bir uygulama ile bu durumu kısıtlayabiliriz. Örneğin bir bayrak veya bir şapka ile bir süre bana ulaşma demek güzel olabilir. Tabi bunu önceden takım arkadaşlarınıza anlatmış olmanız hatta mümkünse şirketçe uygulanması güzel olabilirir. Önemli kriter, takim arkadaşlarını bilgilendirme ve bu işaretin sürekli aktif olmaması. Sonuçta yazılım geliştirme vepek çok iş takım ile birlikte yapılmaktadır ve onlara karşı da sorumluluğumuz var.

Wireless güzel bir gadget. Kaynak: https://luxafor.com/bluetooth-busy-light-availability-indicator/
Laptop üzeri flag. Kaynak: https://www.amazon.com/Disturb-Pomodoro-Status-Alert-Office/dp/B01E48FDWI

3d Yazici ile bastigim ‘Do not disturb flag’.

Bayragin 3d modeli bu adresten temin edilebilir: https://www.thingiverse.com/make:626909

Sizin de önerilerinizi bekliyorum.

Bir cevap yazın