Jetbrain .net idesi Rider hakkında görüşlerim/incelemem

Yıllardır .net ekosistemindeki en güzel şey visual studio diye düşünürüm. Yani öyle daha iyi bir ide arayışım yoktu. Hata Winform kodladığımız zamanlarda sürükle birak çok stabil çalıştığı için ayrı bir severdim. Uzun zamandır web kodluyorum. visual studio 2017 + ReSharper biraz bilgisayarımda kasmaya başladı (Asus GL550JK-CN391H) bende  Jetbrain Rider denemeye karar verdim. Şimdi intellij vesilesi ile hep “adamlar ide işinde çok iyi” denildiğini duymuştum ama .net developer olarak hiç deneyimlememiştim. (bir ara javascript için Webstorm denemiştim ama basit gereksinimlerim olduğu için ek editor açmak kullanışlı gelmememişti.Vs FOREVER 🙂 )

  • Daha hızlı ve hafif
  •  Debug modda açıp c# da kodunu break pointe gelmesini beklemeden düzenleyebiliyoruz.
  •  Visual studio kısa yol ve işlevlerini destekliyor. alışkanlıklarımızın çoğunu taşıyabiliyoruz.
  • “Documant Format (ctrl K + D)” daha akıllı çalışıyor.
  • new Product().var (tab tab)  dediğimiz zaman otomatik olarak var product=new Product(); diyerek bize isimlendirme konusunda yardımcı oluyor. (R# gibi)

Eksikler
– Emmet entegrasyonu vs essential eklentisi ile tab ile çalışıyordu. Burada o şekilde çalıştıramadım
– Ctrl + T (search everywhere) fonksiyon adı ve parametrelerde aramıyor. Ciddi eksiklik ama düzelir bence.
-Invidual Developer için visual studio comunity free iken bu araç yıllık 139$ (bireysel geliştirici için fiyat fazla gibi) ama opensource projeler ,usergrouplar ve öğretmen/öğrenci için ücretsiz lisans veriyorlar. (codefiction.tech etkinliklerde jetbrain lisansı hediye ediyor.) Ek olarak +40 dolar daha verirsek vs için resharper dahil oluyor. Hak ediyor mu? Biraz pahalı ama güzel araç. ,

Bir cevap yazın